Chodź wezmę Cię na spacer po Łodzi ...
Kategorie: Wszystkie | budynki | imprezy | ludzie | różne | ulice | zieleń | świątynie
RSS

budynki

środa, 23 maja 2012
gazownia-

Przy ulicy Uniwersyteckiej 2/4 znajduje się wieżowiec Gazowni Łódzkiej. Ten okazały biurowiec liczy 14 kondygnacji i ma 52 metry wysokości
( bez anten )
. Budynek powstał w latach 60. według projektu krakowskiego architekta Władysława Bryzka.


gazownia-1348

Od początku powstania budynek należał do Biura Projektów Chemitex. Charakterystycznym elementem budowli była rura, która stała się symbolem budynku. Na początku lat 90 wieżowiec przejęła Gazownia Łódzka. Biurowiec uległ diametralnej przemianie. Rura jednak została lecz nie jest elementem charakterystycznym. Jej miejsce zajął dodany na ostatnich piętrach wykusz.
środa, 07 grudnia 2011
domtowarzystwakredytowego-8944
 
Pierwszy raz i tylko z zewnątrz miałem okazję fotografować Dom Towarzystwa Kredytowego 21 lutego 2008 roku.
Wówczas "VIRIBUS UNITIS" był zniszczonym, zaniedbanym budynkiem. Od IV kwartału roku 2008 prowadzone były prace remontowe. Właścicielem budynku jest międzynarodowa firma Fenix Capital S.A, która stawia sobie za cel renowację bardzo zniszczonych budynków o ważnym znaczeniu historycznym i dużym potencjale.

domtowarzystwakredytowego-8950

Dzięki akcji Foto Dej organizowanej przez portal mmlodz.pl mogłem zwiedzić i sfotografować wnętrza Towarzystwa Kredytowego wykonane w latach 1878-1881 według projektu Hilarego Majewskiego.
niedziela, 25 września 2011
KamienicaKarolaScheiblera

Muszę przyznać, że rzadko bywam w centrum Łodzi a zwłaszcza na ulicy Piotrkowskiej. Nie będę się tłumaczył czym to jest spowodowane jedynie napiszę, że jeśli już mam okazję pojawić się na Piotrkowskiej to zwyczajowo aparat towarzyszy mi w tej wycieczce.

Kamienica Karola Scheiblera mieści się na Piotrkowskiej 11. Budynek powstał w latach 1880-1882 najprawdopodobniej według projektu Hilarego Majewskiego. Ta piękna kamienica stanowiła siedzibę Składu Głównego przedsiębiorstwa Scheiblera.
Jak donosi Express Ilustrowany 30-06-2011 kamienica z ulicy Piotrkowskiej 11 została wpisana na światową listę zabytków dziedzictwa kulturowego, utworzoną przez fundację Word Monuments Fund.  


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 37
Creative Commons License

Blogowisko.org


statystyka